| The iiyama DS1002C-B1 is a desk mount (clamp) for two flat screens up to 30". Thanks to the arm you can save space on your desk and the cable management system helps to keep your workplace tidy. Broad adjustment capabilities, including tilt, swivel, height and rotation, the arm offers, allow you to easily adjust the position of the screens to your preferences assuring comfortable and healthy body posture. | |
| Product Features | |
| Product Properties | |
| Product Description | Iiyama DS1002C-B1 mounting kit - adjustable arm - for 2 monitors - black |
| Product Type | Mounting kit (adjustable arm) - desk-mountable |
| Tilt | -85° to 15° |
| Pan | 180° |
| Lift | 20 cm |
| Rotation | 90° |
| Recommended Use | 2 monitors |
| Recommended Display Size | 10"-30" |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm, 75 x 75 mm |