ASUS TUF Gaming VG34VQL3A Curved 34inch
Tax included.
Brand: ASUS
Pieejamība: In stock
SKU: 90LM06F0-B02E70
Marketing Description
Engineered for seamless performance, it features AMD FreeSync Premium Pro to reduce screen tearing and ensure smooth gameplay. A high refresh rate of 180 Hz and a 1 ms response time mean that fast-paced games are displayed without lag, keeping you competitive. The ergonomic design allows for adjustments in height, swivel, and tilt, offering comfort during long sessions. With ASUS Eye Care technology, eye strain is minimized, allowing for focused gameplay. The ASUS TUF Gaming VG34VQL3A is your gateway to an enhanced gaming experience.
Product Features
  • 34-inch WQHD curved display for immersive gaming
  • AMD FreeSync Premium Pro for smooth gameplay
  • 1 ms response time and 180 Hz refresh rate for fast-paced action
  • VESA DisplayHDR 400 for vivid visuals
  • Ergonomic design with extensive adjustability for comfort
Product Properties
Product Description ASUS TUF Gaming VG34VQL3A - LED monitor - curved - 34" - HDR
Device Type LED-backlit LCD monitor - 34"
Energy Label QR Code URL Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1586602
Energy Class Class F
Curved Screen Yes
Adaptive-Sync Technology AMD FreeSync Premium Pro
Features USB 3.2 Gen 2 hub
Panel Type VA
Aspect Ratio 21:9
Native Resolution WQHD 3440 x 1440 at 180 Hz
Pixel Pitch 0.232 mm
Brightness 400 cd/m²
Contrast Ratio 4000:1
HDR Capable HDR10 / DisplayHDR 400
Response Time 1 ms (grey-to-grey)
Gaming Yes
Colour Support 16.7 million colours
Colour Gamut 125% sRGB